LICZBA PI

 



Liczba π (liczba Pi) 

to stała matematyczna definiowana jako stosunek obwodu koła (długości okręgu) do długości jego średnicy. Występuje ona przykładowo we wzorze na pole koła, pole powierzchni kuli czy objętość kuli. Jest liczbą niewymierną, czyli nie da się jej przedstawić w postaci ilorazu dwóch liczb całkowitych. Ma rozwinięcie dziesiętne nieskończone i nieokresowe. Nazywana jest ludolfiną lub stałą Archimedesa.

Rozwinięcie liczby π (rozwinięcie do 50 miejsca po przecinku):

3.14159265358979323846264338327950288419716939937510

I ciekawostka:

Pod poniższym linkiem można sprawdzić, gdzie w liczbie π znajduje się Twoja data urodzenia. 

Strona z wyszukiwaniem daty ur w liczbie Pi

/wg instrukcji podanej na stronie/

Ciekawostki o liczbie PI:

1. Symbol π został wprowadzony przez walijskiego matematyka Williama Jonesa w roku 1706, w monografii „Synopsis palmariorum mathesos”. Symbol ten jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód. Rozpowszechniony został przez Leonharda Eulera. Liczba ta, znana jest również jako stała Archimedesa lub ludolfina – nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył z dokładnością do 35 miejsc po przecinku przybliżone wartości liczby.

2. Liczba π miała już swoje zastosowanie w starożytności, kiedy podczas zajęć praktycznych, takich jak: rolnictwo, budownictwo, ludzie zauważyli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest stałą wartością.

3. Liczba π jest wspomniana w Biblii w jednym ze swoich przybliżeń – 3:1 – dokładnie w II Księdze Królewskiej, Rozdziale 7, Wersecie 23.

4. Archimedes – słynny starożytny matematyk, podjął próby oszacowania wartości liczby π. Poprzez tworzenie kolejnych wielokątów zbudowanych na okręgu i wpisanych w okrąg. Do wyniku, który był dla niego satysfakcjonujący, doszedł po wykreśleniu foremnego wielokąta o 96 bokach.

5. W III wieku n. e. Liu Hui rozpoczął od wpisywania w okrąg wielokąta o 192 bokach, aż doszedł do wielokąta, który miał 3072 boki. To pozwoliło mu ustalić, że wartość Pi jest równa 3, 14159.

6. Liczba Pi znalazła także szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach fizyki, od mechaniki kwantowej po ruch harmoniczny. Zawarta jest także we wzorach ogólnej teorii względności.

7. Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę Pi, mając nadzieje na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.